Cudze chwalę, a o Polakach na wykopaliskach dość rzadko wspominam. Czas to naprawić.
Polacy kopią od lat na terenie interesującym mnie szczególnie, czyli na Bliskim Wschodzie. Polskie misje od czasów profesora Michałowskiego są obecne tak w Egipcie jak i Syrii, Grecji, na Cyprze. „Nauka w Polsce” zamieściła wczoraj artykuł o zakończonym sezonie wykopaliskowym w Pafos.
Jest to miasto leżące na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy. Początkami sięga XV w p.n.e. Było stolicą Cypru w okresie hellenistycznym. Kwitł tu kult Afrodyty. Pafos odwiedził Paweł i Barnaba. To tu Marek poszedł swoją drogą, a Paweł mu tego nie mógł wybaczyć. To tu spotkali maga o imieniu Elimas.
„Gdy przeszli przez całą wyspę aż do Pafos, spotkali pewnego maga, fałszywego proroka żydowskiego, imieniem Bar-Jezus, który należał do otoczenia prokonsula Sergiusza Pawła, człowieka roztropnego. Ten, wezwawszy Barnabę i Szawła, chciał słuchać słowa Bożego. Lecz przeciwstawił się im Elimas – mag /tak bowiem tłumaczy się jego imię/, usiłując odwieść prokonsula od wiary. Ale Szaweł, który także zwie się Paweł, napełniony Duchem Świętym spojrzał na niego uważnie i rzekł: O, synu diabelski, pełny wszelkiej zdrady i wszelkiej przewrotności, wrogu wszelkiej sprawiedliwości, czyż nie zaprzestaniesz wykrzywiać prostych dróg Pańskich? Teraz dotknie cię ręka Pańska: będziesz niewidomy i przez pewien czas nie będziesz widział słońca. Natychmiast spadły na niego mrok i ciemność. I chodząc wkoło, szukał kogoś, kto by go poprowadził za rękę. Wtedy prokonsul widząc, co się stało, uwierzył, zdumiony nauką Pańską. Odpłynąwszy z Pafos, Paweł i jego towarzysze przybyli do Perge w Pamfilii, a Jan wrócił do Jerozolimy, odłączywszy się od nich. „ Dzieje Ap 13, 6-13
Paphos Agora Project prowadzą archeolodzy z UJ, współpracując z geodetami z AGH. Kieruje wykopaliskami prof. Ewdoksja Papuci-Władyka. Krakusi kopią na terenie agory z okresu hellenistycznego i rzymskiego. Plany z tym stanowiskiem mają ciekawe:
„Szczególnie ważne było odczyszczenie monet, które mają – obok ceramiki – kluczowe znaczenie dla ustalenia chronologii odsłanianej architektury i innych obiektów – dodaje prof. Papuci-Władyka. Do zespołu dołączyli również geodeci z Akademii Górniczo-Hutniczej, z którymi archeolodzy z UJ tworzą numeryczny model terenu (DEM). Ten zostanie zintegrowany z Systemem Informacji Geograficznej (GIS). Dzięki temu powstanie kompletna baza danych, w której znajdą się również naniesione wykopy archeologiczne. W przyszłości powstanie też rekonstrukcja 3D odkrywanych reliktów architektury. (…) Po zakończeniu wykopalisk całość terenu sfotografowano z powietrza za pomocą małego drona, tzw. quadrokoptera, do którego podpięta została kamera cyfrowa. Wstępne wyniki są bardzo obiecujące i eksperyment ten będzie kontynuowany w przyszłym roku, być może z użyciem większego narzędzia – heksakoptera. „
Artykuł w serwisie „Nauka w Polsce”
Strona Paphos Agora Project. Znajdziecie tam sporo informacji, a także zdjęć nie tylko z wykopalisk ale i życia ekipy po zejściu z wykopu.
Brak komentarzy
Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.