Budowa nowych dróg wiąże się praktycznie zawsze z mniejszymi lub większymi odkryciami archeologicznymi. Takie prace, to z jednej strony dobry czas dla archeologów a z drugiej, ze względu na wymuszony przez terminy pośpiech zły.
Budowa ta, czy inna, to biznes, wiadomo.
Inwestorom zależy na czasie, więc poganiają badaczy. No chyba, że mają oni szczęście i trafili na odgórne zalecenia i przepisy, błogosławiące takim wykopaliskom i rekompensujące firmom tam pracującym ewentualne straty spowodowane przestojem.
To jednak wyjątkowa sytuacja, zwykle jest ogromna presja czasu.
Dzisiaj będzie o pewnym odkryciu z prac drogowych, przy budowie Highway 1 w Izraelu.
Ta nowa droga ma łączyć Tel Aviv, Jerozolimę i Jerycho.
Kilka miesięcy temu, podczas prac na trasie nowej drogi odkopano wioskę, którą zamieszkiwano na przełomie er. Bardzo krótko, bo powstała w I w pn.e. a została zniszczona w czasie tłumienia Powstania Żydowskiego, około roku 70 n.e.
Później znowu na krótko odbudowana, a po powstaniu Bar Kochby z 135 r n.e. zniszczona na dobre, zniknęła z powierzchni ziemi. Spotkał ją los podobny do wielu setek wiosek i miast Judei. Zniszczonych, opuszczonych, których mieszkańców wymordowano, wygnano lub sprzedano w niewolę.
W jednym z domów, w rogu pokoju, ktoś z dawnych mieszkańców ukrył dzbanek wypełniony brązowymi monetami. Było ich 114 a zostały wybite w 4 roku Wielkiego Powstania przeciw Rzymowi, czyli gdzieś na przełomie roku 69 i 70 n.e.
Wielkie Powstanie przeciw Rzymowi jest może wam znane bardziej jako Wojna Żydowska, która wybuchła w 66 r .n.e. a zakończył ją upadek Masady. O tej rewolcie pisał Józef Flawiusz w swojej „Wojnie Żydowskiej”.
Skarb został ukryty gdy szala zwycięstwa wyraźnie przechylała się już na stronę Rzymu. Prawdopodobnie przed upadkiem Jerozolimy i zniszczeniem Świątyni. Jedynie prawdopodobnie bo pewności nie ma. Monety zostały wybite w czwartym roku powstania, o czym mówi napis wybity na nich. Wszystkie są tak datowane, mają tę samą wartość.
Ich właściciel nie wrócił do domu, po swój ukryty skarb. Jaki los go spotkał nie wiemy.
O odkryciu przeczytacie w raporcie Israel Antiquities Authority (ang)
Artykuł o odkryciu znajdziecie w The JewishPress (ang)
Beata
Brak komentarzy
Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.